Kdy je spánek sladší než med

Obsah

Dítě má ke spaní jiný postoj – stále ho do něj někdo nutí, ve školce si musí jít lehnout po obědě a doma po večerníčku, musí si osvojit používání zubní pasty a další hygienické nezbytnosti. A když nemůže usnout, v posteli se nudí. nebo jej ve tmě začne pronásledovat strach. Teprve dospělý člověk, který už ví, co dokáže s organismem a psychikou udělat nedostatek spánku, zjistí, jak hluboká je to pravda.

Nejde zdaleka jen o fyziologickou potřebu, i když bychom kvalitu spánku měli řešit stejně důsledně jako to, jak se stravovat zdravě. Zdravý spánek je také prostředkem jakési duševní hygieny a postel místem, kde se člověk osvěží a získá potřebné síly k čelení životu se všemi jeho protivenstvími. Proto by měla být co nejpohodlnější. Jak na to?

Podle čeho se jmenují matrace

Jádrem každé postele je dobrá matrace. Na trhu je jich velké množství, rozlišují se různými přívlastky, které někdy popisují materiál, z něhož byla matrace vyrobena, nebo použitý výrobní proces. Nejvíc ale zaujmou pojmy zavánějící medicínskou terminologií, zdraví je důležité. Takže – která matrace je lepší: anatomická, nebo ortopedická? Uživatelé jsou často zmatení, považujíce pojmy za synonyma, což je zásadně špatně.Výběr matrace zkrátka není tak snadný jako výběr typů dětských ponožek.

Přečtěte si také:  Prodej domů v Praze 5 a emocionální stránka nákupu a prodeje nemovitosti

Princip jejich fungování je podobný, ale existují zásadní rozdíly. Proto je nutné porozumět nuancím, než si koupíte své oblíbené produkty. Pomůžete tak jednak zkvalitnit spánek, jednak udržovat v kondici svůj pohybový aparát.

obrázek 1

Když dva nabízejí totéž...

obrázek 3

Nejen pro spánek

Zjednodušeně řečeno ortopedická matrace je více zdravotní nebo – chcete-li – terapeutická. Rozhodně se doporučuje při výrazných potížích s držením těla, např. při těžké skolióze. Při nákupu je třeba dbát na to, aby byla skutečně certifikovaná jako ortopedická (ta je poměrně exkluzivní a také drahá) a aby nebyl tento název jen trikem výrobce, pod kterým lze prodat cokoliv.

Přečtěte si také:  Jak zabalit mobil, aby ustál nějaký ten pád?

Anatomická matrace je měkčí, univerzálnější, určená pro lidi, kteří netrpí nějakým zásadním pohybovým onemocněním. Měla by pomáhat tomu, aby se u nich ani nerozvinulo, protože udržuje tělo v přirozené pozici. Navíc jedincům, kteří již mají bolestivou bederní oblast, se doporučuje také spíše měkčí povrch než spartánská ortopedická tvrdost.

Zkrátka ať už vás něco bolí, nebo ne, nepodceňujte výběr matrace; pečlivě zvolená je loajálním společníkem a neocenitelným pomocníkem, vzácnějším než rubíny v náušnicích.

Věnujete větší pozornost matracím, nebo přikrývkám a povlečení, když zařizujete ložnici? Máte zkušenost s bolestmi zad kvůli spaní na špatné matraci?

Související příspěvky
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 hodnocení, střední: 4,50 из 5)
Loading...