Čeho se bát, když spíme?

Obsah

Ti navzdory své nepatrnosti dovedou pána tvorstva pěkně potrápit. Ještě že máme svůj imunitní systém, očkování, antibiotika a nejnovější pokroky a trendy ve zdravovědě. Tak se snad můžeme považovat v bitvě s nimi za relativní vítěze, když ony nám v současnosti způsobují “jen” přechodná onemocnění nebo alergie. Je to skutečně jako zázrak, že ještě žijeme, když všude kam se podíváme, létá tolik nebezpečí.

Ještě že nemáme doma mikroskop

Můžeme slyšet třeba stokrát, že například bakterie a další mikroorganismy jsou přirozenou součástí přírodního systému, že se vyskytují mimo jiné i v našem těle. Snažit se jim za každou cenu vyhýbat a například denně dezinfikovat plochy a dětské hračky a hry pro děti proto znemožňuje vytvoření správné imunity.

Avšak i když víme, že prostředí úplně sterilní se nám domáckými metodami nikdy vytvořit nepodaří, představa obrovského množství malých potenciálních predátorů, kteří číhají na svou kořist přímo před námi, je prostě odporná. Svým způsobem jsme rádi, že je nevidíme.

Přečtěte si také:  Eskort masáže a jejich různé techniky

Navíc alergickým jedincům i malé množství bakterií, roztočů nebo plísní reálně škodí, ostatním může také – byť nenápadně – zdraví podkopávat. Známým strašákem je astma, ale některé studie při dlouhém a soustavném vystavování se plísním hovoří také o rakovině. V bdělém stavu, kdy se člověk cítí silný, se s tím ještě nějak vyrovná , ale co v noci, kdy tělo musí pravidelně a dost dlouho nabírat energii a je tím pádem úplně bezbranné?

obrázek 1

Postel jako ráj pro roztoče? Ne!

Pokud se bavíme o postelích, kromě roztočů, jimž slouží za potravu suchá lidská kůže, se zde vyskytují ponejvíc houby a plísně druhu alternaria, aspergillus, cladosporium. Aby se člověk cítil v noci v bezpečí, doporučuje se nakupovat ložní prádlo včetně přikrývek, které lze prát na vyšší teploty, a také to pravidelně (ideálně jednou za týden) dělat.

Nejdůležitější část postele matraci vyperete těžko. Proto se vyrábějí takzvané antibakteriální matrace obsahující látku nebo materiál, který zabíjí nebo inhibuje růst mikroorganismů, jako jsou bakterie, houby nebo roztoči. Ačkoli žádná matrace nemůže tvrdit, že je 100 % bez mikroorganismů, ta antimikrobiální je schopná bránit růstu mikroorganismů dříve, než mohou způsobit negativní účinky. Účinnost antibakteriálních pouzdra výrazně ovlivňuje použitý výrobní materiál.

Dříve oblíbené živočišné bílkoviny (např. koňské žíně, vlna, velbloudí srst, peří atd.) poskytovaly roztočům příjemnější prostředí pro množení, a proto se od nich při výrobě spacího příslušenství upouští. Naopak nastupují nové umělé materiály, se kterými si mikrobi tolik nerozumějí. Dalším úkolem antibakteriální matrace je regulovat vlhkost v posteli (musí mít prodyšné jádro) a vytvářet tak požadované zdravé suché klima. Příjemné suché klima v posteli totiž snižuje množství roztočů a pravděpodobnost tvorby plísní. Na nás pak bude udržovat teplotu vzduchu v místnosti kolem 17 stupňů Celsia, popřípadě se začít trochu otužovat.

Přečtěte si také:  Kdy je spánek sladší než med
obrázek 3

Další užiteční pomocníci

Výrobci znají přání svých zákazníků a snaží se jim vycházet vstříc. V nabídce můžeme objevit antibakteriální pratelné chrániče matrací nebo antibakteriální spreje a různé typy prostředků na mytí a čištění.

Existují také firmy, které nabízejí čištění pomocí ultrafialových paprsků a na internetu můžete najít kuriózní, ale sympatickou metodu dezinfekce matrace pomocí vodky. Za jak dlouhou dobu zápach z ní vyčpí a zda její výpary nějak ovlivňují usínání, to nechť vyzkouší a posoudí každý sám.

Přečtěte si také:  Nejste spokojeni s tvarem svého nosu? Rhinoplastika může být ideálním řešením!

Čistíte matraci, nebo ji raději včas vyměníte za novou? Jste ochotni kvůli mikroorganismům spát v chladu?

Související příspěvky
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zatím žádné odhady)
Loading...