Preference mužů a žen se liší
Nejde se tedy divit, když i u takové věci, jako je tvrdost lůžka -anebo třeba i dekorace interiéru -, budou mužské a ženské preference jiné.
- Ženy obecně upřednostňují měkčí matrace, které jim poskytují vysoký komfort spaní.
- Muži preferují spíše ty tvrdší. Může to být dáno tělesnou konstitucí i vahou, která bývá větší než u žen. Díky tomu jim měkké povrchy mohou připadat nepohodlné, protože v nich ztrácejí potřebnou oporu těla.
Oboustranná matrace najde uplatnění v manželské posteli, kde každý z páru preferuje matraci jiné tvrdosti
Právě odlišné požadavky na tvrdost lůžka dokáží zatopit v nejedné domácnosti – nebo atmosféru zchladit jako ventilátor. Není totiž úplně jednoduché najít dvě rozličné matrace v požadované cenové hladině a tvrdosti, které jsou ještě stejně vysoké.
Ty oboustranné tento problém elegantně řeší.
- Jejich předností je to, že každá strana má jiné požadované vlastnosti. Rozdíl nemusí být pouze v tvrdosti, ale také v rámci použitých materiálů. Každá strana může být vyrobena z jiné pěny, což komfort spánku násobí.
- Díky tomu si zaslouženého oddychu můžete užít přesně podle svých nároků. Matraci si jednoduše přetočíte tak, jak je vám pohodlné.
Už konec nacházení kompromisu ve spánku. Spokojeni budete oba. Kvalitní oboustranné matrace najdete v mnoha e-shopech i kamenných prodejnách.
A pokud vám partner nepříjemně chrápe do ouška. I s tím se dá něco dělat. Možností je několik.
Rodiče zpozorněte. To, co vyhovuje vám, nemusí být vhodné pro vaše děti
Mnoho novopečených tatínků a maminek si dává s výběrem matrace do postýlky svého novorozence záležet, jako by potomkovi vybírali lyžařskou helmu. Menší pozornost už ale věnuje tomu, na čem bude dítě ležet v pozdějším věku.
Například, když dítě doroste do dětské postele klasických rozměrů. Ale to je chyba. Mějte proto na mysli několik doporučení, které by se pro správný vývoj páteře měly dodržet.
- Pokud máte dítě mladší 12 let, zapomeňte na paměťovou pěnu. Je sice velmi pohodlná, ale vývoji dětské páteře rozhodně neprospívá.
- Starším dětem už trochu komfortu můžete dopřát. Vrstva paměťové pěny by však neměla přesáhnout 2 cm.
- Pro děti je lepší volit materiály, které jsou tvrdší a mají antibakteriální, antialergické vlastnosti jako je například studená pěna. Certifikace Öko-tex standard 100 zase zajistí, že v použitých látkách nebudou žádné chemické příměsi.
- V žádném případě by se dětem neměly kupovat zónované matrace. Proporce dítěte a dospělého se značně liší.
Oboustranné matrace se hodí do dětských pokojíčků. Pomohou překlenout přechod od dětství k dospívání
- V mladším dětském věku poskytne svou tvrdostí dobrý základ pro správný vývoj páteře.
- V starším věku, kdy už děti chtějí mít více pohodlí a na posteli nejen spí, ale tráví v ní více času odpočinkem s mobilem či knihou v ruce, lze využít měkčí stranu. I v tomto případě by se mělo pořád brát v potaz, že stále vybíráte matraci pro dítě a ne dospělého. Pořád platí, že i v tomto případě by matrace neměla mít zóny a vrstva paměťové pěny neměla být více než 2 cm.
Také máte s partnerem rozdílné preference, co se týká spánku?