Dítě má ke spaní jiný postoj – stále ho do něj někdo nutí, ve školce si musí jít lehnout po obědě a doma po večerníčku, musí si osvojit používání zubní pasty a další hygienické nezbytnosti. A když nemůže usnout, v posteli se nudí. nebo jej ve tmě začne pronásledovat strach. Teprve dospělý člověk, který už ví, co dokáže s organismem a psychikou udělat nedostatek spánku, zjistí, jak hluboká je to pravda.
Nejde zdaleka jen o fyziologickou potřebu, i když bychom kvalitu spánku měli řešit stejně důsledně jako to, jak se stravovat zdravě. Zdravý spánek je také prostředkem jakési duševní hygieny a postel místem, kde se člověk osvěží a získá potřebné síly k čelení životu se všemi jeho protivenstvími. Proto by měla být co nejpohodlnější. Jak na to?
Podle čeho se jmenují matrace
Jádrem každé postele je dobrá matrace. Na trhu je jich velké množství, rozlišují se různými přívlastky, které někdy popisují materiál, z něhož byla matrace vyrobena, nebo použitý výrobní proces. Nejvíc ale zaujmou pojmy zavánějící medicínskou terminologií, zdraví je důležité. Takže – která matrace je lepší: anatomická, nebo ortopedická? Uživatelé jsou často zmatení, považujíce pojmy za synonyma, což je zásadně špatně.Výběr matrace zkrátka není tak snadný jako výběr typů dětských ponožek.
Princip jejich fungování je podobný, ale existují zásadní rozdíly. Proto je nutné porozumět nuancím, než si koupíte své oblíbené produkty. Pomůžete tak jednak zkvalitnit spánek, jednak udržovat v kondici svůj pohybový aparát.
Když dva nabízejí totéž...
-
Ortopedické matrace
Slovo obsahuje řecký kořen rovný, správný. Základem těchto modelů je snaha o udržení těla ve správné poloze. Neměly by umožnit deformaci těla a deformaci páteře. Často se tento termín pokouší prezentovat jako něco, co má až zázračný léčebný účinek. Určitě jste slyšeli, jak reklama tvrdila, že nákup takových produktů pomůže zvládnout onemocnění páteře bez pomoci lékaře a zdraví lidé je nepotřebují. To není úplně pravda, nicméně tělo po celou dobu spánku je přinuceno zůstat v přirozené poloze, povrch zpočátku bude pro spícího vnímán jako poněkud tvrdý. -
Anatomické matrace
Pod tímto pojmem se rozumí kvalitní podpora, při které se matrace přesně přizpůsobí konturám těla. Modely mají měkčí a tělo obepínající povrch. “Anatomičnosti” je dosaženo kombinací nezávislých pružin a měkkých výplní nebo kombinací různých vrstev. Této vlastnosti se dociluje používáním materiálů, jako jsou latex, technorex. A také memorex, což je stále populárnější paměťová pěna. V případě pružinové varianty se na 1 m2 dává minimálně 500 pružin. Každá z nich je v samostatném látkovém pouzdře (tzv. taštičce), takže matrace poskytuje ideální odezvu zatížení pro každou oblast těla, neprohýbá se více, než je potřeba a nikdy nevrže.
Nejen pro spánek
Zjednodušeně řečeno ortopedická matrace je více zdravotní nebo – chcete-li – terapeutická. Rozhodně se doporučuje při výrazných potížích s držením těla, např. při těžké skolióze. Při nákupu je třeba dbát na to, aby byla skutečně certifikovaná jako ortopedická (ta je poměrně exkluzivní a také drahá) a aby nebyl tento název jen trikem výrobce, pod kterým lze prodat cokoliv.
Anatomická matrace je měkčí, univerzálnější, určená pro lidi, kteří netrpí nějakým zásadním pohybovým onemocněním. Měla by pomáhat tomu, aby se u nich ani nerozvinulo, protože udržuje tělo v přirozené pozici. Navíc jedincům, kteří již mají bolestivou bederní oblast, se doporučuje také spíše měkčí povrch než spartánská ortopedická tvrdost.
Zkrátka ať už vás něco bolí, nebo ne, nepodceňujte výběr matrace; pečlivě zvolená je loajálním společníkem a neocenitelným pomocníkem, vzácnějším než rubíny v náušnicích.
Věnujete větší pozornost matracím, nebo přikrývkám a povlečení, když zařizujete ložnici? Máte zkušenost s bolestmi zad kvůli spaní na špatné matraci?